Ako spolu súvisí infekcia Helicobacter pylori HP a syndróm dráždivého čreva IBS ?
Približne 50% celej populácie na zemeguli je nakazených baktériou Helicobacter pylori. Len u 20 % takto infikovaných ľudí však vzniknú zdravotné ťažkosti, ktoré ich privedú k lekárovi. Ostatných 80% ma tzv tichý zápal žalúdka, mnohokrát tak slabý , že ho aj ich vlastný imunitný systém ignoruje… 10% infikovaných však zažije za svojho života vred dvanástorníka alebo žalúdka a 1% rakovinu žalúdka. Takýchto pacientov veľmi intenzívne liečime.
Čo tí zvyšní infikovaní ? s miernejšími, no pretrvávajúcimi zdravotnými ťažkosťami ? Sú liečení, pravdepodobne už podstúpili jeden, dvakrát, možno aj trikrát liečbu na vyhubenie HP, tzv eradikačnú liečbu… A možno sa to nepodarilo…
Od čoho závisí úspech liečby ?
K promotorom, teda faktorom, ktoré zlepšujú podmienky pre rast a rozmnožovanie HP patrí H2- vodík. Vodík je plyn, ktorý sa v malom množstve nachádza v našej tráviacej trubici. Tento plyn netvoríme my. Tvoria ho mikroorganizmy, ktoré sú súčasťou nášho mikrobiómu. Nadmernú tvorbu vodíka a teda lepšie podmienky pre HP infekciu majú ľudia, ktorých mikrobióm je porušený a tvorí viac plynov a aj vodíka…
A ako s tým súvisia pacienti so syndrómom dráždivého čreva IBS ?
Až 70% pacientov s IBS má SIBO syndróm- teda závažnú poruchu mikrobiómu tenkého čreva. Takýto NEPORIADOK MIKROBIÓMU tenkého čreva je typický zvýšenou prítomnosťou vodík- produkujúcich baktérií !!! Okrem pocitu netrávenia, ťažoby je typický pocitom neprimeraného NAFUKOVANIA…
Samozrejme, že diagnostika a liečba liekmi patria do rúk lekárov, špecialistov. Ale ľudské telo patrí každému z nás. Je dobré, keď mu trochu rozumieme a vieme pomôcť.
Takže, ak chceme riešiť a úspešne vyriešiť infekciu HP- teda poruchu mikrobiómu žalúdka, musíme sa zamyslieť aj nad poruchou mikrobiómu tenkého čreva. Viac sme o takejto poruche hovorili na viac ako hodinovom, voľne dostupnom webinári NEPORIADOK V ČREVE.
Viac o infekcii HP, a ceste, ako sa s ňou popasovať na webinári online klubu Doktorkaonline.